21
دسامبر

چرا شیشه لمینیت.docx

گروه صنعتی شوپن در راستای آگاه سازی و ایجاد اعتماد میان مشتریان خود به این پرسش که چرا شیشه لمینیت در تولید پنجره‌های یو پی وی سی (UPVC) استفاده می‌شود، پاسخ دهد:

شیشه لمینت نوعی شیشه است که با نام‌های چند لایه و نشکن در بازار عرضه می شود. این نوع شیشه نسبت به انواع معمولی مقاومت بالاتری نسبت به ضربه دارد. شیشه‌های نشکن نیز مانند سایر شیشه ها می شکنند اما بعد از خرد شدن تکه های آن، از هم نمی‌پاشد و پیوستگی خود را حفظ می‌کند.

با تغییراتی که روی ضخامت شیشه صورت می‌گیرد می‌توان مقاومت آن را در برابر ضربه بالا برد. ساختار شیشه لمینیت از ترکیبی شبیه به ساندویچی از یک لایه‌ی میانی پلاستیک پلی‌وینیل‌بوتیرال تشکیل شده است که با دو یا تعداد بیشتری لایه‌ی شیشه احاطه شده است. لایه‌ی PVB از مواد شیمیایی و اوراق مکانیکی ساخته می‌شود.

در صورتی که شیشه‌ی لمینیت با شیشه‌ای که حرارت داده شده و به منظور ارتقا میزان مقاومت به صورت تدریجی سرد شده است، ساخته می‌شود. این نوع ترکیب در صورت شکستگی تا حدود زیادی یکپارچگی و شکل هندسی خود را حفظ می‌کند. از جمله خاصیت‌های شیشه‌ی لمینیت می‌تواند به عایق صوت و عایق اشعه‌ی ماوراء بنفش اشاره نمود.

بر اساس استاندارهای بسیاری، شیشه‌های لمینیت نوعی شیشه‌ی ایمنی به شمار می‌آید و به همین سبب گروه صنعتی شوپن در تولید پروفیل‌های یو پی وی سی (UPVC) از این نوع شیشه استفاده می‌کند. شیشه‌های لمینیت یا چندلایه به طور معمول زمانی استفاده می‌شوند که احتمال وقوع ضربه یا درهم شکستن شیشه در مکان مورد استفاده وجود داشته باشد. برای مثال شیشه‌های منازل یا ورودی فروشگاه‌ها و شیشه‌ی جلوی اتومبیل غالبا از نوع لمینیت هستند.

پلی‌وینیل‌بوتیرال یا به اختصار PVB، نوعی صمغ است در تولید شیشه لمینیت گروه صنعتی شوپن استفاده می‌شود معمولا برای کاربردهایی که نیازمند اتصال قوی، وضوح نوری، قابلیت چسبندگی به چند سطح، استحکام و سفتی و در کنار قابلیت انعطاف‌پذیری هستند، به کار برده می‌شود. این ماده از واکنش پلی‌وینیل‌الکل با بوتیل آلدهید به دست می‌آید. این فرآورده با نام‌های تجاری از قبیل BUTACITE، SAFLEX، S-Lec، TROSIFOL شناخته می‌شود. PVB اغلب دارای ضخامتی برابر ۰.۳۸ میلی‌متر می‌باشد. ازینرو نامگذاری اساسی شیشه‌های لمینیت یا چندلایه براساس فرمول XY.Z انجام می‌شود که در آن X و Y ضخامت دو پنل شیشه‌ A3 را بیان می‌کنند و Z ضخامت لایه‌ی PVB است.

شایان ذکر است که لایه ی میانی PVB در شیشه‌ی لمینیت قابلیت مهار صوت را تا حدود زیادی بالا می‌برد و در واقع بر اساس ویژگی میرایی از شیشه یک عایق صوتی ایده‌آل می‌سازد. همچنین باعث مسدود شدن ۹۹٪ از اشعه‌ی ماوراء بنفش وارد شده می‌شود و آن را بلوکه می‌کند.

شیشه‌ی فلوت در ضخامت‌های مختلف اساسا در فرم‌های ساده، رفلکس و رنگی استفاده می‌شود. PVB مقاومت فوق‌العاده‌ای از نظر انتقال UV را ارائه می‌دهد اما میزان عبور نور مرئی را کاهش نمی‌دهد.

مزایای شیشه‌ی لمینیت که گروه صنعتی شوپن برای بالابردن سطح کیفی محصولات خود از آن استفاده می‌کند:

  • ایمنی:

شیشه‌ی معمولی پنجره‌ها شکننده است و شکستگی مقاطع تیز و برنده بزرگ که می‌تواند منجر به جراحت‌های جدی شود از مشکلات این نوع شیشه به شمار می‌رود. ویژگی اصلی شیشه‌ی لمینیت این است که لایه ی میانی انرژی ضربه‌ی وارد شده‌ی احتمالی را جذب کرده و از این جهت در مقابل نفوذ و شکستگی مقاومت دارد. اگرچه امکان دارد که شیشه بشکند اما قطعات خرد شده به لایه ی میانی چسبیده و ریزش نمی‌کنند که این روند خطر ایجاد جراحات احتمالی را به حداقل می‌رساند.

  • امنیت:

سارقان اغلب تلاش می‌کنند که شیشه‌ را شکانده و به داخل خانه‌ها یا ساختمان‌ها نفوذ کنند. در این جا شیشه‌ی لمینیت یک نقش مهم را در ایجاد مقاومت در برابر ورود آنان ایفا می‌کند. حتی اگر شیشه شکسته شود، لایه‌ی میانی وظیفه‌ی حراست و حفاظت را به عهده می‌گیرد تا زمانی که شیشه‌ی جدید جایگزین شود.

  • کاهش صدا:

صدا به راحتی از طریق پنجره‌ها و درها وارد خانه‌ها و ساختمان‌ها می‌شود. شیشه‌ی لمینیت یک مانع بسیار عالی در برابر صدا ایجاد می‌کند، همچنین یک کاهش انتقال صدای بهتر در مقایسه با شیشه‌های با ضخامت مشابه در فرکانس‌های ما بین ۱۲۵ تا ۴۰۰۰ گیگا هرتز را دارد. علاوه بر این نامسطح بودن را نیز به دلیل وجود خاصیت ویسکوالاستیک مواد لایه‌ی میانی حذف می‌کند.

  • کنترل انرژی خورشیدی:

گرچه نور طبیعی برای ما اهمیت زیادی دارد ولی دریافت مقدار زیادی نور خورشید می‌تواند سبب به دام افتادن گرمای بیش از حد در داخل ساختمان ‌شود. اگر شیشه‌ی لمینیت در ترکیب با شیشه‌ی رفلکس، رنگی یا low-E استفاده شود، کاهش فوق‌العاده‌ای در انرژی گرمایی و صوتی ورودی از طریق پنجره در ساختمان را فراهم می‌آورد.

  • کنترل اشعه‌ی ماوراء بنفش:

علت اصلی کاهش کیفیت رنگ‌ها در مبلمان و قاب‌ها و تصاویر روی دیوار که در نزدیکی درها و پنجره‌ها واقع شده‌اند، تابش اشعه‌ی ماوراء بنفش با طول موج کوتاه است. افزودنی‌هایی که مسئولیت جذب UV را دارند، درون لایه‌ی میانی جاسازی شده‌اند و تا ۹۹٪ این اشعه‌های مخرب را مهار می‌کنند.

  • محافظت در برابر شرایط نامساعد جوی و بلایای طبیعی:

در صورت شکستگی، شیشه‌ی لمینیت در قاب خود باقی می‌ماند که مانع بروز آسیب به قسمت داخلی ساختمان می‌شود و در عین حال از پرتاب قطعات شیشه‌ی شکسته شده جلوگیری می‌کند و در نتیجه از افراد داخل و خارج سازه‌ها محافظت می‌کند. در مناطقی که در معرض باد شدید، بارش باران‌های سنگین و طوفان هستند، ساختمان‌ها غالبا نیازمند ایمنی بیشتری هستند. پرتاب قطعات برنده‌ی ایجاد شده در اثر حادثه و یا جابجایی آنها توسط باد شدید می‌تواند باعث زخمی شدن افراد شود. شیشه‌ی لمینیت می‌تواند به گونه‌ای طراحی شود که حتی پس از بروز یک بلای طبیعی دست نخورده باقی بماند.

  • دوام:

این نوع شیشه طول عمر بالایی دارد و همچنین قابلیت حفظ رنگ و استحکام به مدت طولانی از جمله نقاط قوت آن به شمار می‌آید.